Instagram

Mardu õppetunnid Seikust vol2 - mentorite tähelepanekud ja tarkused

Eelmisesse postitusse SEIKUs käigu kohta said kirja üldised seigad ja pidepunktid. Üheks oluliseks nüansiks Seiku programmis olid mentorkohtumisted. Kokku käis mentoriks 25 erinevalt elualalt pärinevat nägu. Laias laastus käisime nendega läbi teemad nagu ärimudeli testimine, lugude jutustamine, meediasuhtlus, eesmärkide planeerimine ja saavutamine, eksport jne. Igalt üles astunud mentorilt saime meie kõrvade vahele nii mõnegi meeldejääva mõtte. Tagasi vaadates tundub patt neid jagamata jätta – ehk on abiks teistelegi. 
Loe lisaks

Meie uus koduleht ja katsetused E-poega

Novembrikuuga sai meil joon alla kahe olulise tööga. Koduleht aadressidel mardu.ee / mardu.org liikus uuele põhjale ning GRAMi preilidega koostöös tehtud sääsemärgid said müügile e-poodi. Mõlemad ettevõtmised ei ole päris esmakordsed katsetused, kuid mõlemast valikust tahaks siin paari sõnaga kirjutada, sest taaskord on tunne, et nii võime ehk ära hoida jalgratta leiutamise neile, kes samade teemadega maid ja puid jagavad. 
Ehk et kodulehe ülespanek ei ole tegelikult tuumateadus ning e-kaubandusse sisenedes võib oma poe asemel teha koostööd teistega. Mõlemal meie poolt proovitud ja soositud juhul on abiks oma ala spetsid, kellega koostöös on tulemus kiiremini saavutatav, kui ise jalgratast leiutades.
Loe lisaks

Mardu õppetunnid sotsiaalse ettevõtluse inkubaatorist. Vol1

Foto: Martin Sookael
Augusti viimastel päevadel lõpetas sotsiaalse ettevõtluse inkubaatori SEIKU esimene lend. Mardu stuudio meeskond Anu isikus läbis oktoobrist detsembrini kestnud eelinkubatsiooni ja sellele järgnenud põhiinkubatsiooni veebruarist augustini. Vaatame enda kui teiste tarvis sellele ajale tagasi ja jagame tekkinud tähelepanekuid paaris järgnevas postituses.

Algatuseks olgu aga ära öeldud, et ükski inkubatsioon või tugisüsteem ei ole imerohi või võluvits, eelkõige sõltub ikka endast, kui palju kasu sealt saab. Aga enesekindluse ja selgemate sihtide nimel julgeme me inkubatsiooni kõigile soovitada.


Suured tänud SEIKU meeskonnale eesotsas Kadi Ingrid Lillese ja Aune Lillemetsaga, kõikidele mentoritele ja kaasinkubantidele!
Loe lisaks

Mardu vana aida uus kuub. Ideest eskiisi ja tööprojektini

Hooned maastikul on osa mälust, mis elab väljapool inimese keha ja närvisüsteemi. Hooned on reflektoriks kohamälu ajateljel olnu ja oleva vahel. Neist saavad visuaalsed maamärgid ja visiitkaardid, mille kaudu inimesed erinevaid piirkondi, riike ja kultuure eristatavad – Normandia basaltkatused, Saarema tuulikud ja Muhu kiviaiad või vooreseljandikel kaarduvad pikkhooned ja rehemajad Eestis. Seda kõike muidugi juhul, kui hoone ja ümbritsev on kutsuv, originaalne ja vahetu. Samavõrra võivad hooned muutuda meenutuseks millestki morbiidsest, igavast, tehislikust ja painavast – varemeid, "vabaõhumuuseume", teemaparke ja eristamatult armsaid ent sisutühje rootsipunaseid maju on Põhjalas ja Eestis taolise äraspidise kaemuse tekkeks samavõrra piisavalt.
Hoonete hoidmine osana väljakujunenud kultuuripildist ja maastikust on sestap väljakutse nii omanikule kui ühiskonnale tervikuna – meis kõigis elab mugav väikekodanlane, kes soovib mingi piirini säilitada tuttava, korrastatud ja kõneka keskkonna enese ümber. Kuid kas ja kuidas täita väärikaid hooneid ajas kiiresti muutuvate oludega nii, et säiliks koha tõeline paleus ja loendamatute katuste paikamisele ei peaks tühjalt ja projektipõhiselt peale maksma on iseasi.
Loe lisaks

Ehtekunstnik Elo Uibokand ammutas Mardul inspiratsiooni oma ehteseeriale "Soft Is The Night"

Ehtekunstnik Elo Uibokand töötas neli päeva Mardul, arendades oma ehteseeriat "Soft Is The Night". Seeria räägib kontrastidest, inimlikust ja looduslikust pimedusest ning valgusest ja tuhandest õrnast toonist nende vahel. Ta kirjutas üles oma mõtteid, tundeid ja tähelepanekuid ning salvestas olemise fotodena mälukaardile.

Kuigi Mardu stuudio ei ole veel ametlikult avatud on meil suur rõõm nendest esimestest pioneeridest, kes ebamugavusi trotsides oskavad kohast rõõmu tunda ning suudavad siin kogetu ka väärilisse vormi panna.

Loe lisaks

Hõbedane lepakäbi - esimene töötuba Mardul

Nii nagu Hiiumaa ja Laulasmaa pakuvad peavarju ja inspiratsiooni Eesti kaasaegsetele heliloojatele, on Soomaa rüppe Viljandi ja Olustvere külje alla kerkimas pelgupaik ja kohtumispunkt neile, kelle looming leiab väljundi asise maailma tahketes vormides.

2014 on esimene aasta, mil Mardu ait ja hoov on täidetud suveprogrammiga, andes kinnitust, et Mardu kunsti- ja disainiresidentuuri mõte ei tööta mitte ainult meie peades, vaid omab sisu ja tähendust ka inimestele meie ümber. Mardu aita loodava kunstiresidentuuri ja töökodade eesmärk on tutvustada ja rakendada käsitöö- ja disainitehnikaid meie igapäevaelu teenistusse. Olgu selleks siis lõppeks mugavad tarbeesemed või silmailuks loodud ehted.
Loe lisaks

Mardul sai näha Eesti ehtekunsti absoluutsesse tippu kuuluvate autorite töid

Foto: Marje Eelma
Gram ehtekunstnike näitus "Ümber Nurga" on esimene teetähis rajal, mille soovime sisse tallata Soomaa põlistesse luhtadesse nii, et sellest saaks traditsioon. Tavatud näitusepaigad loovad enese ümber alati veidi lummava ning avatud oreooli. Sellised paigad avavad inimloome ja kunsti ning disaini seosed ka neile, kes seda varem pole osanud tähele panna, rikastades meid sellevõrra kogemuste ja uute vaatenurkadega. Mardu egiidi alt looduse rüppe heitnud disainerid, kunstnikud, muusikud on meie viis panustada Soomaa omapärast kõnelemisse ning sellest kooslusest kasvavate uute lugude jutustamisesse. Looduse elurikkus on alati sobinud hästi kultuuri ja kunstiloome inspiratsiooniks. Nende koosesitamine on kõnekas ja mõjus ning nii loodame tulevikus oma täna ajutistena planeeritud näitustele tuua püsiva lisa taastatava Mardu aida katuse alla loodavasse galeriisse.

Loe lisaks

Laululinde vaigistamata – rinnamärgid looduse ülistuseks

Käsitöö, disain ja traditsioonid käivad Mardu tootearenduses tihedalt koos. Meie ideed looduskaitsest, kultuuripärandist ja Soomaa väärtustest kõnelemiseks leiavad materjalis väljundid Eesti parimate kunstnike ja noorte disainerite käe läbi. Meie toodete ühisnimetajaks on Mardust võetud / Inspired by Mardu

Esimeseks käegakatsutavaks näiteks selles seerias on rinnamärgid alapealkirjaga Laululinde vaigistamata / Don't Silence The Birds.

GRAM ehtekunstnikega koostöös valminud rinnamärgid kõnelevad puhta keskkonna, sääskede, laululindude ja loovuse omavahelisest seosest. Mardust inspireeritud rinnamärgid on valminud laserlõikuses ning masingraveeringus. Rinnamärkide värvivarieeruvus on saavutatud elava tule abil metalli töödeldes. Käsitööd ja kaasaegset tehnikat kombineerides on iga märk omanäoline ja kordumatu nii nagu on omanäolised ja kordumatud kõik nende tulevased omanikud.
Loe lisaks

Grami kunstnikud korraldavad Mardul ehete valamise töötoa

Kas teadsid, et hõbeda ehteks vormimiseks saab kasutada lihtlabast kartulit? Või, et enne vurriga mängimist vurritab see hõbeda vormi? Kõlab kui ulme? Sel juhul tule juuli lõpus Soomaale seda kõike oma käega katsetama!

GRAM ehtestuudio korraldab Mardu talus  25.-27. juuli ehtekunsti õpitoa, kus osalejatele antakse nuusutada juveelikunsti põhitõdesid ja tutvustatakse väärtuslike metallide ja muu ehtekõlbliku mateeria olemust. Meistriks selle lühikese ajaga ei saa, kuid käe valgeks ikka.

Loe lisaks

Gram ehtestuudio näitus “Ümber Nurga” rändab Soomaale

31. mail avatakse Soomaal Mardu talu õuel Gram ehtestuudio näitus “Ümber Nurga”. Rändnäituse esimene vaatus leidis aset varakevadel Tallinna vanalinnas Hobusepea 2 sisehoovis, suvisel Soomaal on oodata juba värvilisemat ja lopsakamat loomet. Oma töid esitlevad kümme kunstnikku -  Kertu Tuberg, Kristiina Kibe, Linda al-Assi, Lisa Kröber, Maarja Niinemägi, Marita Lumi, Merle Kasonen, Birgit Skolimowski, Ettel Poobus ning Kärt Maran.
Loe lisaks

"Sääsepirin" sai Eesti Disainiauhindadel ette hõbedased prillid

Soomaal ei saa suvel sääsepirinast mööda ühel ega teisel moel. Samuti ei saa me mööda tõsiasjast, et julgete päralt on maailm ja segased ideed on need, millest lõppeks saavad teetähised ajalooraamatutes ja muuseumiseintel. Sääsepirina Alguse Kontsert ja seda tutvustavale posterile Kultuuriplakati ja Eesti Disadiniauhindadel omistatud äramärkimised on selle mõtte elavaks tõestuseks.
Loe lisaks

Pärnu Postimees: Loov Eesti PESA inkubatsiooni läbinute tööd Pärnu külastuskekuses

Loov Eesti tootearendusprogramm PESA avas esmaspäeval oma 2013. aasta lennu lõpetajate pilootprojektide näituse Pärnu külastuskeskuses. Mitu toote autorit oli lahkelt nõus oma projektist külastajatele lähemalt rääkima.

Loomad inimeste vooditel tallamas. Rõõmsameelne Anu Almik on üks neljast Wilderness Dreamsi autorist, kelle voodipesukomplektidelt leiab ohustatud linnu- ja loomaliikide jäljemustrid. Idee autoriks võib pidada Rait Partsi, kes ostis endale Mardu talu Soomaa rahvuspargi põlisloodusalale. “Parts mõistis lõpuks, kui kaugele on inimesed läinud oma elupaikade rajamisega,” selgitab Almik. “Inimesed lihtsalt lähevad ja trambivad loomade alal.”
Loe lisaks

Mardu stuudio esimene omatoode sai hoo sisse tootearendusprogrammis PESA

17. juunil lõpetab Loov Eesti virtuaalse tootearendusprogrammi PESA teine lend, kus teiste hulgas  arendas oma esimest omatoodet ka Mardu stuudio. Koolitusprogrammi edukalt läbinud tooteideid tutvustatakse laiemale avalikkusele juba traditsioonilise rändnäitusega, mis saab alguse Tallinnas Eesti Disaini Majas. 

Loov Eesti algatatud "PESA" virtuaalne aastane koolitusprogramm toetab alustavat ettevõtjat tootearenduse, turunduse, äriplaani koostamise, finatseerimise planeerimise ning strateegilise juhtimise valdkonnas. Programmi on koostanud professionaalsed koolitajad, nõu annavad personaalsed mentorid ning kaasatakse valdkonna eksperte.
Loe lisaks

Esimene Sääsepirina Alguse Kontsert oli inspireeriv!

1. juunil 2013 toimus Mardu talu õuel esimene Sääsepirina Alguse Kontsert. Kontserdil astusid üles Helsingis elav Soomaa juurtega folk-poppi viljelev Pastacas, kitarrist ja helilooja Argo Vals, jazzi taustaga Ajavares ning pärimusmuusika duo Kulno Malva ja Tõnis Kirsipu. Muusika kõrvale pakuti ausat toitu pop-up kohvikus Magda. Lastele oli avatud tegelusõu.
Loe lisaks