Instagram

Hõbedane lepakäbi - esimene töötuba Mardul

Nii nagu Hiiumaa ja Laulasmaa pakuvad peavarju ja inspiratsiooni Eesti kaasaegsetele heliloojatele, on Soomaa rüppe Viljandi ja Olustvere külje alla kerkimas pelgupaik ja kohtumispunkt neile, kelle looming leiab väljundi asise maailma tahketes vormides.

2014 on esimene aasta, mil Mardu ait ja hoov on täidetud suveprogrammiga, andes kinnitust, et Mardu kunsti- ja disainiresidentuuri mõte ei tööta mitte ainult meie peades, vaid omab sisu ja tähendust ka inimestele meie ümber. Mardu aita loodava kunstiresidentuuri ja töökodade eesmärk on tutvustada ja rakendada käsitöö- ja disainitehnikaid meie igapäevaelu teenistusse. Olgu selleks siis lõppeks mugavad tarbeesemed või silmailuks loodud ehted.
Ehtekunstnik Kertu Tuberg sulatab metalli, et see siis vormi vurritada
Kui täna on Mardul kohta vaid lühikeste suvekursuste jaoks, siis pikemas perspektiivis on aidahoone rekonstrueerimise järel võimalik resideeruda kuu-kaks-kolm ja oma ideid siin ellu viia ning teadmisi ja oskusi edasi anda. Paiknedes Olustvere ja Viljandi vahetus läheduses on Soomaa ja Mardu ideaalseks mõttetöö ja koosistumise kohaks, kus loodusest ammutatud ideed leiavad rakenduse metallis, keraamikas, klaasis või tekstiilil.

Esimene "pääsuke" kursuste reas oli 25.-27. juulini toimunud ehete valamise töötuba, mida juhendasid Gram ehtestuudio kunstnikud Kertu Tuberg, Linda al-Assi ja Merle Kasonen. Mardu talu aita oli selleks puhuks sisse seatud spetsiaalne ehtekunsti töökoda koos kõigi vajalike seadmete ja tööriistadega. Osalejatele tutvustati juveelikunsti põhitõdesid ning väärtuslike metallide ja muu ehtekõlbliku mateeria olemust. Ehete valamiseks kasutati traditsioonilist ja hääbuvat tehnikat - valati vurriga. Näha sai ka väga ootamatut kasutust puuviljale – sulahõbe suruti valuvormi õunast paiskuva kuuma auru jõul. Ühtlasi sai töötoaga uhke punkti suvehakul Mardule rännanud Grami ehtenäitus "Ümber Nurga".

Osalejate kogemused ja tuleku tõuked oli pisut erinevad - kes oli juba varasemalt ehtekunstiga kokku puutunud ja soovis täiendada oma oskusi just valutehnikas või ei suutnud programmi nähes kuidagi osalemissoovile vastu panna, kes soovis praktikas käe valgeks saada kaasaegse disaini ja traditsiooniliste käsitööoskuste rakendamisel, kellel oli soov oma vana kuldehe ümber valada, kes soovis linnakärast eemale või vaheldust perega koosolemisele. Kokku sai ääretult tore seltskond, kes veetsid kolm intensiivset ja meeleolukat päeva suviselt kuumal Soomaal.

Ehtetöötuba jäägu kroonima Mareci looming, millest inspireerituna on oma nime saanud ka GRAMi kõrgkuumusahi - nüüd ja edaspidi "Käbi"
Ja nii nagu arvata, pakkus siinne loodus inspiratsiooni ning ainest ehteloomeks, absoluutselt! Rääkimata sellest, et kõik said näha ja läbi teha kogu protsessi - kõigepealt modelleeriti vahast ehted, valati vahaobjekt kipsi, seejärel asetati kipsivormid kõrgkuumusahju, kus 750 kraadi juures põles vaha või muu looduslik materjal välja, misjärel valati sulametall vurri abil (ja tsentrifugaaljõu toimel) kipsvormi, peale valatud ehete vormist kättesaamist sai hakata neid viimistlema, mis nõudis aega ja kannatlikust. Olles ise läbi teinud kogu protsessi oskavad osalejad kindlasti lugu pidada veelgi enam traditsioonilistest käsitöötehnikatest ning sellest lähtuvatest unikaalsetest väikeseeriatest ja autoriloomingust.

Kurgi-peedi salat vürtskartulite ja punasesõstra marinaadis peesitanud heeringaga
Aga nagu ikka ei ole see veel kõik – töötegemise vahele söögilaua tagant kostnud rahulolev mõmin ning kiidusõnad kolmeks päevaks oma ukse avanud "Magda" köögi suunas andsid mõista, et töötuba pakkus lisaks juhendajatele ja ümbritsevale loodusele ülevaid emotsioone ka hõrkude maitseelamuste näol.

Suured tänud Grami preilidele, abiks olnud vabatahtlikele ja kõikidele väga-väga oodatud kursusel osalejatele! Jääme teid tagasi ootama!

Kõikide juuresolevate fotode autor on Elo Uibokand.

Osaliselt toetasid töötoa läbiviimist Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital ja Hasartmängumaksu Nõukogu.

Lisa kommentaar

Email again: